Hızla gelişen teknolojiye artık ayak uydurmak zor hale geldi. Bundan çok yakın bir zamana kadar birkaç bilgisayarı birbiriyle konuşturmak bile büyük maliyetler ortaya çıkartmakta idi. Gelişen teknoloji ile beraber günümüzde gerek ağ yapılandırması, gerek yüksek bant genişliğinde veri alışverişi geçmiş ile kıyaslanamayacak kadar ucuz maliyetlere sahiptir.
Teknolojideki bu gelişime paralel olarak enerji, ulaşım, sanayi tesisleri gibi bilgisayar ve haberleşme sistemlerini maksimum sevide zorlayan, hatta çalışmasını imkânsız hale getirebilen, ısı, sıvı akışı, rüzgâr, vibrasyon ve yüksek manyetik alan gibi etkenler de engel olmaktan çıktı. Yeni nesil şasiler, ana kartlar, haberleşme protokolleri ve bağlantı tipleri sayesinde bütün bu olumsuzluklar ortadan kalkmış oldular. Öyle ki üzerine yıldırım dahi düşse kısa sürede kendini toparlayıp haberleşmeyi devam ettiren ürünler mevcut.

İşte bu ileri teknoloji ürünler sayesinde, hayati öneme sahip tesislerde, tren ve karayollarında; rüzgâr tribünlerinde rüzgarın şiddeti, yönü, kanatların dönüş hızı, üretilen elektrik miktarı, barajlarda su debisi, havza doluluk oranı, basınç değeri, tren ve kara yollarında yaklaşma hızı, trafik yoğunluğu ve akış hızı, araçların bulunduğu konum ve hareket hızları gibi hayati veriler anlık olarak istenilen tüm merkezlerden izlenebilmektedir. Bu teknoloji sayesinde insan kaynaklı, hatalar ve kaçaklar da ortadan kaldırılmaktadır. Öyle ki artık araçlar şoför veya makinist olmadan hareket edebilmekte, yakıt pompalarından kendiliğinden yakıt alabilmektedir.
TDM de firma olarak bu teknoloji ve sektörün ihtiyaçlarını yakından takip etmekte olup, alanında lider Westermo, Moxa, Kyland, Robustel, Keymile gibi ürünler ile projeler üretmektedir. Teknolojideki gelişmeleri sürekli olarak takip edip, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak en doğru ürünü hızlıca müşterilerine önerip, ürün demolarını yapmaktadır.